Z tegorocznego Google I/O, Android P będzie najbardziej oczekiwaną wersją Androida i nie bez powodu. Tak bardzo, jak to będzie korzystne dla urządzenia z systemem Android, Google ma wyśrodkowane Android P na umożliwienie korzystania z telefonu mniej, jak również inne rzeczy. Oto główne funkcje dla tego;

Dashboard

Jest to nowy sposób Google, aby dać ci znać, jak używasz swojego urządzenia w sposób oparty na czasie. Aplikacja deska rozdzielcza dostarczy następujących informacji; jak często używasz danej aplikacji, jak długo używasz aplikacji, a także kiedy, oprócz tego, deska rozdzielcza pozwoli Ci ograniczyć się przed takimi uzależnieniami. To przez umożliwienie Ci ustawić ilość czasu, który chcesz korzystać z aplikacji. Na przykład, można ustawić, 2hrs dla YouTube, gdy czas się skończy, otrzymasz powiadomienie, a aplikacja zostanie wstrzymana: ikona zmieni się na nudne szarości. Funkcja ta jest jednym z kilku kombinacji Google nazywa Digital wellbeing.

W tej chwili z obecnej wersji beta, gdy aplikacja przechodzi do trybu pauzy, nie będzie można "odpauzować" go. Musisz przejść przez aplikację pulpitu. Być może najnowsze wersje beta mogą zawierać opcję "unpause".

Tryb Wind down i Do Not Disturb

Oprócz aplikacji deski rozdzielczej, jest też nowa funkcja znana jako Wind down. To jest właśnie przeznaczony do sprawiają, że przestrzegać czasu snu i rutynowych. Włączenie tej funkcji pozwoli Ci ustawić czas, w którym będziesz kierować się do łóżka. Kiedy ten czas nadejdzie, urządzenie automatycznie przejdzie do trybu Nie przeszkadzać, a ekran stanie się szarości. Twój telefon będzie nadal działać, ale skala szarości będzie tam, jako przypomnienie, że należy iść spać.

Nie przeszkadzać tryb będzie również dosłownie oznaczać, co tryb mówi. W Android P, nie będzie powiadomień nawet na ekranie blokady, gdy tryb jest włączony. Jedynym sposobem na otrzymywanie powiadomień w tym trybie jest wstępnie ustawiony kontakt z gwiazdą. Ponadto, Google wciąż eksperymentuje z nowymi gestami, które automatycznie włączą tryb Nie przeszkadzać. Pojawią się też nowe sposoby zarządzania powiadomieniami, aby ograniczyć rozpraszanie uwagi.

Gesty nawigacyjne

Tym razem Google dokonało wielu zmian w tym, jak użytkownicy będą wchodzić w interakcję z interfejsem użytkownika w Androidzie P. Nawigacja z trzema przyciskami nie jest już dostępna. Szczególnie wielozadaniowy przycisk kwadratowy, przycisk wstecz będzie dostępny tylko w aplikacjach. Aby nawigować, użytkownicy zaczną używać gestów całkiem podobnie jak w iPhone X. W Androidzie P, pół machnięcia w górę otworzy przegląd aplikacji, a pełne machnięcie otworzy zasobnik aplikacji. Te gesty będą działać bez względu na to, gdzie jesteś w systemie. Można też szybko przełączać aplikacje za pomocą zaawansowanego gestu przesuwania przycisku home.

Inne zmiany

Narzędzie do robienia zrzutów ekranu ma teraz bezpośredni sposób na dodawanie adnotacji do zdjęć. Ponadto, po przytrzymaniu przycisku zasilania, otrzymujemy przycisk zrzutu ekranu. Dodatkowo, w menu szybkich ustawień, ikony są niebieskie i brakuje im rozwijanego menu. Będziesz musiał długo je naciskać, aby uzyskać więcej ustawień.