Nie musimy wracać do czasów wyrzucania baterii, zwłaszcza akumulatorków.

Pewnego dnia wędrowałem po korytarzach lokalnego supermarketu i natknąłem się na coś, czego wcześniej nie widziałem - jednorazową ładowarkę do telefonu.

Hmmm, w czasach, gdy staramy się utrzymać technologię z dala od wysypisk śmieci, i gdzie UE idzie po firm takich jak Apple za posiadanie niezastrzeżonych ładowarek, ten produkt czuje się trochę dziwnie, jak powrót do dni, kiedy opróżnić cały Maglite's warte D-cells do kosza co kilka tygodni, i załadować go z innym sześciu, nie martwiąc się o to, co się stało ze starymi komórkami (w tym czasie przypuszczałem mewy i szczury na wysypisku coś z nimi zrobić).

Ale czasy się zmieniły. No, poniekąd. Najwyraźniej za niską cenę 2 funtów (około 2,50 dolara, choć spodziewam się, że w USA będą tańsze) mogę kupić coś, co częściowo naładuje baterię w telefonie, a potem mieć przywilej wyrzucenia go do kosza.

Power Hit Instant Charger kupiłem przyszedł z microUSB złącze dla starszych telefonów z systemem Android. Nie udało mi się znaleźć żadnego na USB-C czy Lightning.

Są one, najwyraźniej, skierowane do studentów i ludzi, którzy są zdesperowani, aby szybko zwiększyć moc.

Kupiłem więc jedną z nich z zamiarem zobaczenia, co jest w środku.

Eksperymentuj i buduj z ponad 40 usługami w chmurze IBM za darmo, w tym z interfejsami API Watson, narzędziami DevOps i innymi. Nie wymagamy karty kredytowej. Bez ograniczeń czasowych.

W środku znajdowało się ogniwo litowe o pojemności 600 mAh oraz układ wspomagający, który zamieniał je na energię, którą mógł wykorzystać telefon lub inne urządzenie ładowane przez USB.

Moc wyjściowa tego czegoś jest bardzo niska, uzyskałem z tego około 450mAh użytecznej energii, co w porównaniu do nawet skromnej baterii w budżetowym smartfonie z Androidem (około 3000mAh), jest tylko małym ułamkiem. Układ boost jest w tym dość mało wydajny, biorąc pod uwagę straty. 

Co to oznacza, że to coś może dać baterii mniej niż 10 procent zasilanie przed tym Power Hit kończy się w koszu.

Ogniwo wewnątrz urządzenia jest niezabezpieczonym ogniwem wielokrotnego ładowania (więc nie jest zaprojektowane do ochrony przed przeładowaniem/rozładowaniem, ale jest przeznaczone do jednorazowego użytku, więc nie jest to priorytet), ale nie miałem problemów z naładowaniem go przy użyciu obwodu ładowania, który mam leżący w pobliżu, a który pochodzi z taniego banku energii USB.

Te rzeczy wydają się być już od jakiegoś czasu. Prolific techniczne YouTuber Big Clive rozmontowany jeden z powrotem w 2017 roku, a poza induktora w moim nie jest uszkodzony, jak to było w jego wideo, wydają się być niezmienione.

Co za smutne marnotrawstwo. Dodanie obwodu ładowania -- który kosztowałby grosze -- zamieniłoby to w malutki, wielokrotnego użytku power bank.

Jednak dla ludzi szukających tanich akumulatorków do projektów, mogą one być dobrym, tanim źródłem.

W przeciwnym razie, nie kupuj ich. Za te same pieniądze można kupić power banki wielokrotnego użytku, które posłużą kilka lat, a nie przyczynią się do powstawania e-odpadów.