Wiadomość przeszła niezauważona pomiędzy premierą nowych modeli Samsunga a obawami związanymi z Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie. Jednak informacja ta ma duże znaczenie dla zdrowia publicznego, ponieważ ponownie otwiera debatę na temat niebezpieczeństwa związanego ze smartfonami. FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) wydała niedawno raport naukowy, w którym stwierdza, że telefony komórkowe nie są rakotwórcze.

Debata na temat smartfonów i ich niebezpieczeństwa dla konsumentów jest równoczesna z ewolucją korzystania z telefonów komórkowych na całym świecie. Artykuły na ten temat są liczne, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) również próbowała kilkakrotnie ostrzegać przed zagrożeniami związanymi ze zbyt długą ekspozycją na fale radiowe. W tym klimacie wątpliwości i podejrzeń, FDA wydała raport naukowy, który ma uspokoić coraz więcej użytkowników.

W tym celu przeprowadziła ona w ciągu 11 lat (między 2008 a 2019 rokiem) badanie naukowe, w którym przeprowadziła 125 eksperymentów na zwierzętach i 75 różnego rodzaju testów na ludziach. Stwierdzono, że "nie ma spójnego wzorca" przyczyny i skutku między promieniowaniem radioelektrycznym a nowotworami i rakiem.

Poza uzasadnionymi pytaniami o przejrzystość tego badania, nasi koledzy z MIT Technology Review wyrażają wątpliwości jako naukowcy, co do natury eksperymentów przeprowadzanych na zwierzętach. Według nich, nie można porównywać szczurów i ludzi w laboratorium podczas analizy produktu konsumenckiego, ponieważ oczywiście szczury nie wchodzą w interakcje z tego typu obiektami.

smartfon

Prace FDA w żadnym momencie nie odwzorowywały rzeczywistego użytkowania smartfonów w laboratorium, ponieważ eksperymenty na ludziach skupiały się na zadawaniu pytań i danych obserwacyjnych. Ramy badań na szczurach składały się z obserwacji, jak telefony napromieniowały całe ciało szczura, ponieważ szczur był umieszczony w pasywnej sytuacji obok telefonów komórkowych. Problem z tego typu metodologii jest to, że szczury były zatem napromieniowane na znacznie wyższym poziomie niż ludzie.Administracja USA badanie również spojrzał na 5G. W obliczu strachu przed falami o częstotliwościach znacznie wyższych niż 4G, raport stwierdza, że ludzie mogą być bezpiecznie narażeni na promieniowanie w zakresie od 300 kiloherców do 100 gigaherców, przy czym 5G obecnie waha się od 25,250 GHz do mniej niż 100 GHz. FDA nawet kilkakrotnie w swoim tekście upiera się, że 5G jest bezpieczne:

Istniejące dane epidemiologiczne wskazują, że jeśli istnieje ryzyko, jest ono niezwykle niskie w porównaniu do naturalnej częstości występowania choroby i znanych kontrolowanych czynników ryzyka.

Mimo to raport zaleca przeprowadzenie większej liczby badań eksperymentalnych i laboratoryjnych w celu dokładniejszego zbadania osób, które są bardziej podatne na nowotwory powodujące raka. A jednak obawy nie znikną. Protesty będą kontynuowane. W dobie dezinformacji i fake newsów, moim zdaniem, potrzebujemy tego typu badań, aby były uznawane.

Co sądzisz o tym raporcie? Czy martwisz się o wpływ na zdrowie 5G i telefonów komórkowych w ogóle?