Jeśli nadal ładujesz swój telefon za pomocą przewodowej ładowarki, musisz uaktualnić z typem bezprzewodowym. Ładowarki bezprzewodowe istnieją już od jakiegoś czasu, od czasu ich wprowadzenia kilka lat wstecz. A dziś wielu producentów dostało się na pokład z wszechobecnym standardem ładowania bezprzewodowego Qi. Technologia ta jest obecnie wewnątrz praktycznie każdego
flagowych telefonów.

Jeśli spędzasz większość czasu w drodze, wybierając bezprzewodową ładowarkę samochodową może przynieść Ci wiele korzyści w drodze. Dobrą rzeczą z tego typu ładowarki, obsługuje prawie większość marek smartfonów. Na przykład, Samsung był na czele w bezprzewodowego ładowania od wydania Galaxy S6. Firma Huawei wtoczyła się na rynek z Mate 20 Pro, podczas gdy punkt wejścia Apple był przez iPhone'a X,

iPhone 8, oraz iPhone 8 Plus. Od tego czasu, wiele nowych telefonów wspiera bezprzewodowe ładowanie. Bez większego zastanowienia, zobaczmy, co dokładnie jest bezprzewodowe ładowanie, jak to działa tutaj poniżej.

Co to jest ładowanie bezprzewodowe?

Według definicji, jest to transfer energii z gniazdka elektrycznego do Twojego gadżetu, bez potrzeby używania jakiegokolwiek kabla. Proces ładowania polega na użyciu podkładki przekazującej energię oraz odbiornika, czasami w formie obudowy dołączonej do mobilnego gadżetu lub wbudowanej w sam telefon. Nie jest to w 100% bezkablowe, ponieważ podkładka posiada przewód biegnący od gniazdka do niej.
Jak działa ładowanie bezprzewodowe?
Bezprzewodowe ładowanie odbywa się w oparciu o ładowanie indukcyjne, w którym moc jest tworzona przez przepuszczanie prądu elektrycznego za pomocą dwóch cewek, aby stworzyć pole elektromagnetyczne. Po otrzymaniu płytki magnetycznej na gadżecie mobilnym wchodzi w kontakt z nadajnikiem - lub przynajmniej w określonym zasięgu, pole magnetyczne generuje prąd elektryczny w urządzeniu.

Prąd ten jest przekształcany w (DC) PRĄD STAŁY, który z kolei ładuje wbudowaną baterię.

Jaki jest standard ładowania bezprzewodowego?

Głównym standardem ładowania bezprzewodowego jest Qi, który został opracowany przez Wireless Power Consortium (WPC) do ładowania indukcyjnego na odległość do 40 mm. Wielu głównych producentów smartfonów przyjęło ładowanie bezprzewodowe Qi. Technologia ładowania bezprzewodowego jest również obecnie stosowana w wielu pojazdach.
Konstrukcja Qi jest podzielona na trzy specyfikacje mocy, pierwsza z nich to niska moc, która jest odpowiedzialna za ładowanie urządzeń mobilnych. Minimalny poziom mocy, który może zapewnić to 5W, jak również zakres w zależności od pojemności telefonu, jak inne podjąć do 15 W. Druga specyfikacja mocy to moc średnia, która może dostarczyć do 120W i jest idealna dla laptopów i monitorów. Trzecia i ostatnia specyfikacja mocy może dostarczyć do 1KW, aby zasilić urządzenia o wysokich wymaganiach, takie jak naczynia kuchenne.

Jakie są korzyści z korzystania z bezprzewodowego ładowania?

Podkładki do ładowania bezprzewodowego Qi zostały zaprojektowane tak, aby można je było zainstalować w kilku miejscach na całym świecie, jeśli zabraknie Ci energii, a nie masz kabla, możesz łatwo naładować swoje urządzenie.
Mniej obciąża port ładowania telefonu.
Proces jest po prostu prosty, ponieważ wystarczy upuścić telefon na podkładkę do ładowania
Jest to bezpieczniejsze, aby przenieść moc do telefonu


W jakiej odległości może znajdować się telefon podczas korzystania z ładowarki bezprzewodowej?
Obecnie firmy pracują nad tym, aby bezprzewodowe ładowanie odbywało się na odległość tak dużą, jak to możliwe, ale aby działało, musisz umieścić telefon na podkładce do ładowania.

Czy ładowanie bezprzewodowe ma wpływ na baterię smartfona?

Wszystkie ładowalne baterie zaczynają się psuć po kilku cyklach ładowania. Bezprzewodowe ładowanie spotkało się ostatnio z dużą krytyką ze względu na zwiększone tempo, w jakim prowadzi do wielu cykli ładowania. Jeśli używałeś kabla do ładowania, jest on przeznaczony do zasilania telefonu, a nie baterii. Z drugiej strony, energia jest pobierana z baterii, podczas gdy ładowarka tylko ją uzupełnia, co oznacza, że bateria nie jest w żaden sposób uszkodzona.

Czy uchwyty samochodowe przeszkadzają w ładowaniu bezprzewodowym?

Niektóre uchwyty są zaprojektowane w taki sposób, że do tylnej części telefonu przyczepia się metalową płytkę magnetyczną, aby przymocować go do uchwytu. Dlaczego? Ponieważ metal jest zbyt gruby, aby prąd elektryczny mógł dotrzeć do baterii telefonu, taka konfiguracja nie pozwala na ładowanie telefonu we właściwy sposób.

Jakie są wady ładowania bezprzewodowego?

W większości przypadków nie działa ono przez obudowę telefonu Jest nieefektywne pod względem zużycia energii elektrycznej.
Nie można korzystać z telefonu podczas ładowania.
Nie wszystkie telefony są przystosowane do korzystania z tego rozwiązania.