Nowa sieć 5G wpłynie nie tylko na smartfony, ale także spowoduje rewolucję w sposobie poruszania się, umożliwiając korzystanie z autonomicznych samochodów. Choć pierwsze testy zostały już przeprowadzone, stabilna sieć 5G jest niezbędna, aby stało się to rzeczywistością. Jednak 5G nie tylko pociągnie za sobą nadejście autonomicznych samochodów, ale także znacznie usprawni tzw. connected cars.

Różnice między samochodami autonomicznymi a samochodami połączonymi

Przez samochód autonomiczny rozumiemy taki, który może poruszać się bez kierowcy. To, co wygląda jak science fiction, stanie się rzeczywistością w ciągu najbliższych kilku lat, a 5G ma do odegrania kluczową rolę w jego rozwoju i rozpowszechnianiu. Warto również zaznaczyć, że istnieje 6 poziomów automatyzacji SAE, poziom 0 to klasyczne samochody bez żadnej automatyki, a poziom 5 to te, które są w 100% autonomiczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych poziomach, polecamy nasz dedykowany artykuł.

Kto nie chciałby siedzieć tak na fotelu kierowcy?

Z drugiej strony, połączony samochód to ten, który nadal potrzebuje kogoś za kierownicą, ale komunikuje się ze swoim otoczeniem i otrzymuje stałe ostrzeżenia i dane, ułatwiające jazdę wspomaganą. Połączony samochód wykorzystuje technologię C-V2X (cellular vehicle to everything), za pomocą której komunikuje się ze swoim otoczeniem. Na przykład, można ostrzec inne pojazdy za pomocą V2V w przypadku, gdy coś się zepsuło i jesteś na złej trajektorii, unikając w ten sposób ewentualnego wypadku. W ten sam sposób może on ostrzegać pieszych o możliwym zagrożeniu (V2P, pojazd do pieszego) lub komunikować się ze znakami drogowymi (V2I, pojazd do infrastruktury), aby wiedzieć, na przykład, kto ma pierwszeństwo.

Bez 5G autonomiczne samochody nie byłyby możliwe

Technologia ta wymaga stałej komunikacji, aby była szybka i skuteczna. Do tego potrzebna jest sieć 5G, która przynosi korzyści w trzech aspektach. Pierwszym z nich jest szybkość. Przeskok z sieci 4G do 5G może oznaczać 20-krotny wzrost obecnej prędkości, osiągając maksymalną prędkość 10 GB na sekundę.

Drugim jest zmniejszenie opóźnień, czyli czasu reakcji od momentu wydania polecenia do momentu reakcji urządzenia. Jeśli mamy być stale połączeni z naszym otoczeniem, potrzebujemy natychmiastowej komunikacji, zwłaszcza w przypadku autonomicznych samochodów, aby uniknąć ewentualnych kolizji i wypadków.

Wreszcie, sieć 5G pozwoli na jednoczesne podłączenie milionów urządzeń, bez obawy, że sieć się nasyci. Mówi się nawet o milionie urządzeń na kilometr kwadratowy, dzięki czemu do sieci 5G będzie można podłączyć wszystkie rodzaje rzeczy.

łączność 5g

Wi-Fi kontra 5G

Chociaż nigdy nie zmęczymy się powtarzaniem znaczenia rozwoju sieci 5G dla przyszłości (i teraźniejszości) naszych samochodów, Unia Europejska nie jest tak pewna i faworyzuje Wi-Fi zamiast 5G w swojej legislacji Connected Vehicles, optując za standardem 802.11p.

GSMA, która reprezentuje interesy operatorów komórkowych i organizuje MWC w Barcelonie, zaprotestowała i stara się przekonać państwa członkowskie UE do odrzucenia tych propozycji. Według jej punktu widzenia, sieć Wi-Fi 802.11p jest przestarzałą technologią dla connected car.

Co ciekawe, nowe przepisy stoją w sprzeczności z planem działania 5G zaproponowanym przez samą Unię Europejską, zgodnie z którym wszystkie główne szlaki transportu lądowego w UE muszą mieć nieprzerwany zasięg 5G do 2025 roku.

Za Wi-Fi ITS-5G (jak nazwano tę technologię) opowiadają się tacy producenci, jak Volkswagen i Renault. Z kolei za standardem faworyzującym 5G opowiadają się Ford, Daimler i grupa PSA (Peugeot-Citroën-Opel), a także Vodafone, Huawei i Qualcomm.

Jeśli nic się nie zmieni, ustawa ta będzie obowiązywać przez trzy lata, co spowoduje utratę czasu na wdrożenie 5G w Europie, która już teraz pozostaje w tym względzie w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Jakie są zalety połączonego samochodu?

Kiedy już wszystkie te sprawy związane z ramami prawnymi zostaną rozwiązane, a sieć 5G będzie działać normalnie i funkcjonować prawidłowo (na co będziemy musieli jeszcze trochę poczekać), korzyści będą niezliczone. Przede wszystkim znacznie poprawi się bezpieczeństwo na drogach, zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych i rowerzystów. System ostrzegania i stała komunikacja zmniejszą liczbę wypadków.

Również korki będą mniej liczne, ponieważ przepływ ruchu będzie mógł być kierowany bardziej efektywnie. W każdej chwili będziesz wiedział, jaki jest stan dróg i jaka jest najszybsza droga do celu.

Jeśli mówimy o autonomicznym samochodzie, zalety idą jeszcze dalej. Zapomnij o odbiorze samochodu w miejscu, w którym go zaparkowałeś: przyjedzie i odbierze Cię. W ten sam sposób, nie trzeba będzie się kręcić po przyjeździe do miejsca docelowego w poszukiwaniu miejsca parkingowego, ponieważ będzie można wysiąść z pojazdu, a on będzie się martwić o szukanie parkingu. A najważniejszą zaletą jest ta, która daje nam możliwość podróżowania samochodem bez konieczności zwracania uwagi na kierownicę i drogę, dzięki czemu otwierają się nowe możliwości pracy i rozrywki.