Potrzebujesz głośnika, który będzie działał przez cały czas, niezależnie od tego, czy jesteś w pracy, w domu, na imprezie, czy w podróży. Istnieje wiele rodzajów głośników bezprzewodowych. Ale nie wiesz, jakie są między nimi różnice. Masz problem z podjęciem decyzji, który model kupić. Ten przewodnik pomoże Ci odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Co to jest głośnik Bluetooth?

Głośniki Bluetooth to małe, przenośne akcesoria, które możesz podłączyć do swoich urządzeń wyposażonych w Bluetooth lub NFC. Należą do nich smartfon, tablet i laptop. Bardziej trafnym określeniem głośnika Bluetooth jest "głośnik przenośny". Jego główną zaletą jest możliwość łatwego przenoszenia. Chociaż często używa się określenia "głośnik bezprzewodowy", należy pamiętać, że wiele modeli oferuje bezprzewodowe przesyłanie dźwięku za pośrednictwem Bluetooth i NFC, a także przewodowych kabli audio.

Głośnik przenośny może emitować dźwięk głośniejszy niż standardowy głośnik w tablecie lub smartfonie. Niektóre modele głośników można połączyć ze sobą, aby stworzyć wielokanałowy system dźwięku przestrzennego. Ten głośnik jest idealny na te czasy, kiedy potrzebujesz dobrej jakości dźwięku i masz swój telefon w pobliżu.

Zastosowania głośnika Bluetooth

W plenerze

Głośnik świetnie sprawdza się na plaży i przy grillu. Wodoodporne modele możesz zabrać ze sobą na basen. Możesz sparować go ze swoim smartfonem, aby uzyskać przenośny system dźwiękowy. Wiele z naszych głośników może być wodoodpornych. Możesz słuchać muzyki z przyjaciółmi w górach lub na biwaku, bez względu na pogodę. Nie potrzebujesz radia ani zestawu stereo. Wszystko czego potrzebujesz to smartfon i kilka małych głośników, które możesz nosić w kieszeni.

W podróży

Ty i Twoi przyjaciele możecie dzielić pociąg. Głośnik uprzyjemni Wam podróż poprzez wspólne odtwarzanie muzyki. Uwielbiasz grać w gry mobilne na swoim tablecie lub smartfonie? Głośnik Bluetooth jest lepszym rozwiązaniem niż głośnik wbudowany w urządzenie. Należy jednak wziąć pod uwagę również współpasażerów i zapytać, czy nie mają oni zastrzeżeń co do Twoich preferencji muzycznych. W Strefie Cichej możesz wybrać słuchawki.

W domu

Te głośniki dobrze pasują do nieco większych modeli, takich jak Marshall Stanmore II lub JBL Xtreme 2. Głośniki te mogą zastąpić system stereo, a nawet soundbar. Cały zestaw można łatwo przetransportować poza dom, ponieważ zajmuje bardzo mało miejsca. Unikniesz też plątaniny kabli, ponieważ system audio nie został zaprojektowany tak, aby zakłócać wystrój wnętrza i jego harmonię. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli często podróżujesz lub się przeprowadzasz.

Za pomocą tego urządzenia możesz słuchać podcastów, radia FM i radia internetowego. Twój smartfon może być ładowany, gdy jeszcze z niego korzystasz. Wystarczy podłączyć smartfon do ładowarki sieciowej i zabrać głośnik ze sobą, aby słuchać go podczas prasowania, zmywania naczyń lub sprzątania. Chcesz jeszcze większej wygody? Jeszcze większą wygodę zapewni Ci głośnik z funkcją powerbanku, taki jak JBL CHARGE 4.

Ten głośnik może zastąpić radio łazienkowe. Jest tańszy i bardziej wszechstronny niż radio wbudowane w panel prysznicowy. Potrzebujesz tylko wodoodpornego głośnika. Można go nawet używać podczas remontu lub malowania, jeśli jest odporny na kurz. Jak to zrobić? Umieść swój smartfon w bezpiecznym miejscu, na przykład w szafce. Głośnik będzie odtwarzał muzykę i ułatwi Ci pracę.

W samochodzie

Jako zestaw głośnomówiący do samochodu, telefon + głośnik bezprzewodowy sprawdza się doskonale. Rozmawiaj przez telefon podczas jazdy. Potrzebujesz tylko aplikacji obsługującej głos. Możesz słuchać muzyki z telefonu lub listy odtwarzania z aplikacji muzycznej, gdy nie rozmawiasz. Możesz schować swój system dźwiękowy w samochodzie lub zabrać go ze sobą. Jest to szczególnie przydatne, jeśli często podróżujesz lub parkujesz samochód w miejscach, gdzie mógłby być zbyt widoczny. Lepiej jest zastąpić radio samochodowe małym przenośnym głośnikiem. Można go przechowywać w schowku, gdy jesteś na postoju, aby zapewnić ochronę audio i szyb w samochodzie.

Zobacz również: Wzmacniacze Octavehiend

głośnik bluetooth JBL

Ważne cechy i parametry głośnika Bluetooth

Rozmiar

Zależy od tego, czy zamierzasz go używać tylko w jednym miejscu (np. Czy chcesz go używać tylko w jednym miejscu (np. w domu lub w samochodzie), czy w wielu miejscach. Najlepiej, aby był on jak najmniejszy, aby można go było nosić w plecaku lub kieszeni. Chociaż większe głośniki zapewniają lepszy dźwięk, są cięższe i zajmują więcej miejsca. Większy głośnik lepiej nadaje się do użytku w jednym miejscu i okazjonalnego przenoszenia.

Czas pracy

Czas pracy zależy również od tego, czy głośnik ma być przenośny czy stacjonarny. Jeśli planujesz zorganizować imprezę na świeżym powietrzu, potrzebujesz głośnika, który wytrzyma co najmniej 10 godzin. Niektóre głośniki są wyposażone w funkcję powerbanku, a inne w większą baterię. Dzięki temu można naładować telefon lub tablet, nawet jeśli w pobliżu nie ma gniazdka.

Jakość dźwięku i głośność

Jakość dźwięku i głośność to ważne kryteria przy wyborze akcesoriów do odtwarzania muzyki. Najmniejsze modele często mają głośniki mono, które zapewniają niską głośność i jakość dźwięku. Takie głośniki są świetne, jeśli chcesz słyszeć dźwięk w tle bez konieczności zwiększania głośności lub jeśli głośnik jest używany do słuchania treści mówionych, takich jak podcasty lub audiobooki. Jeśli chcesz mieć wspaniałe wrażenia i doskonały dźwięk, większy model stereo jest lepszy. Zwróć uwagę na moc głośnika. Mówiąc prościej, im głośniejszy głośnik, tym lepszy będzie dźwięk. Dobrze jest też, jeśli głośnik jest wyposażony w dodatkowe technologie, które zwiększają poziom niskich tonów lub sprawiają, że wydaje się on większy.

Wsparcie

Najprostsze modele głośników wyposażone są we włącznik/wyłącznik, a także przyciski głośności. Odtwarzacz może być sterowany z poziomu smartfona. W bardziej zaawansowanych modelach możesz przełączać utwory, przewijać i odbierać połączenia z telefonu za pomocą przełączników. Możesz słuchać muzyki na plaży lub w basenie, w zależności od tego, czy odtwarzacz jest obsługiwany za pomocą smartfona czy głośnika. Nie zaleca się w tym przypadku korzystania z telefonu z mokrymi palcami. W ekstremalnych warunkach potrzebny będzie bardziej "samodzielny" głośnik. Łatwiej też kontrolować działanie głośnika niż za każdym razem wyciągać telefon i go odblokowywać.

Odporność

Możesz zabrać swój głośnik ze sobą na plażę (piasek), basen (woda) lub podczas remontu (kurz), wybierając model zgodny z normą IP67 lub IP68. Możesz mieć pewność, że głośnik będzie dobrze działał w każdych warunkach, w tym na kempingu. Wiele głośników posiada klasę IPX7, co oznacza, że są one wodoodporne. Można je zanurzyć na głębokość 1 metra na czas do 30 minut. Możesz nawet korzystać z muzyki na zewnątrz, w deszczu lub na basenie. Głośnik ten jest łatwy w czyszczeniu. Można go po prostu umyć pod bieżącą wodą.

Cechy głośnika bezprzewodowego

Multipoint

Funkcja Multipoint pozwala na jednoczesne podłączenie wielu urządzeń Bluetooth. Dzięki temu możesz słuchać muzyki z wielu telefonów jednocześnie z przyjaciółmi, bez konieczności przełączania się między modelami.

Obsługa połączeń

Jest to funkcja domyślna, a głośnik zawiera również mikrofon. Może on nawet zastąpić samochodowy zestaw głośnomówiący. W takim przypadku będziesz słyszał nie tylko rozmówcę, ale również swoich pasażerów. Czasami głośniki są wyposażone w przyciski do obsługi połączeń.

Wbudowane radio

Model z wbudowanym radiem FM pozwoli Ci od czasu do czasu usłyszeć lokalne i międzynarodowe wiadomości.

Wbudowany odtwarzacz MP3

Jeśli Twój głośnik posiada gniazdo na kartę pamięci, możesz używać go jako samodzielnego odtwarzacza. Wystarczy włożyć nośnik do odpowiedniego gniazda, a następnie można odtwarzać muzykę bezpośrednio z karty pamięci.

Wygląd

Głośniki Bluetooth mogą być bardzo atrakcyjnymi akcesoriami. Głośnik można wyposażyć w różnego rodzaju dodatki, takie jak podświetlenie, kolorowe obudowy czy zawieszki. Dzięki temu jest on nie tylko praktyczny, ale i modny. Upewnij się, że Twój głośnik ma silikonową lub podstawkę, aby uzyskać stylowy wygląd. Zapewni to, że pozostanie on na swoim miejscu podczas jazdy.

Aplikacja mobilna

Niektórzy producenci oferują również oprogramowanie, które pozwala kontrolować głośniki, podłączać urządzenia, zarządzać jakością dźwięku, a nawet uczynić je bardziej przyjaznymi dla użytkownika. Dzięki temu można dostosować parametry do własnych upodobań. Aplikacja nie jest konieczna. Większość funkcji i parametrów można łatwo dostosować z poziomu ustawień tabletu lub telefonu. Przyda się to, gdy trzeba stworzyć system stereo z kilkoma połączonymi głośnikami.

Łączność

Funkcjonalność głośnika rozszerzają złącza audio jack oraz AUX. Dzięki temu możesz podłączyć urządzenia, które nie posiadają modułu bezprzewodowego, np. odtwarzacz MP3. Uzyskasz również lepszą jakość dźwięku. Dzieje się tak, ponieważ transmisja przewodowa nie wymaga kompresji jak w przypadku Bluetooth.