Smartfony 5G były gwiazdami MWC 2019 i pozostaną nimi przez cały rok. Niewiarygodne prędkości pobierania, minimalne opóźnienia, ale także wzrost cen i potencjalne zagrożenie przez fale elektromagnetyczne ... jest wiele rzeczy do powiedzenia, a dwóch naszych pisarzy postanowiło o tym porozmawiać i dać ci odpowiedź na pytanie: czy powinieneś kupić smartfon 5G w 2021 roku?

Jak sama nazwa wskazuje, 5G to piąta generacja technologii sieciowej, która umożliwia połączenia bezprzewodowe. Przeskok z obecnej sieci 4G do 5G spowoduje zwielokrotnienie prędkości połączenia, poprawę opóźnień, a przede wszystkim będzie w stanie połączyć ze sobą miliony urządzeń.

Bo nie tylko zauważysz, że Twój smartfon nawiguje szybciej, ale będzie to miało wpływ na Twój dom, samochód, roboty przemysłowe... byliśmy już nawet świadkami pierwszej operacji wspomaganej 5G dzięki temu połączeniu. Ale dziś skupimy się na smartfonach, dlatego poprosiliśmy Bena i Daniego, z naszej redakcji, o ich opinie.

Dlaczego smartfon 5G jest interesujący?

Dani: 20 razy szybciej!

Kiedy nasze smartfony będą w stanie korzystać z sieci 5G, zauważymy ogromną poprawę w szybkości, z jaką surfujemy po Internecie, zwielokrotniając obecną prędkość, aby osiągnąć maksymalnie 10 GB na sekundę. Biorąc pod uwagę, że 4G ma średnią prędkość około 40 MB na sekundę, oznacza to pomnożenie prędkości przez 20.

smartfon

To jest w teorii, ponieważ będzie to zależeć od wielu czynników, ale nadal, skok jest niesamowite. Wyobrażacie sobie ściąganie całego sezonu ulubionego serialu w mgnieniu oka? Oczywiście, firmy będą musiały dostosować się do tej technologii, zmieniając swoje pakiety danych. Nie ma sensu oferować taryf z 30 GB na miesiąc (na przykład), jeśli można go wyczerpać w ciągu kilku sekund.

 

Z drugiej strony, opóźnienia zostaną zredukowane do prawie niezauważalnych wartości. A co to jest latencja? Jest to czas potrzebny na przesłanie pakietu danych, czyli w zasadzie czas reakcji, jaki upływa od podjęcia działania do momentu, gdy jest ono naprawdę skuteczne. 5G zadba o skrócenie go do jednej milisekundy, więc cała komunikacja będzie praktycznie natychmiastowa. I dlatego tak ważne jest, aby mieć niską latencję podczas gry w trybie multiplayer w Fortnite , na przykład, jeśli nie chcesz zostać zabity przy pierwszej okazji.

 

Benoit: kluczem jest połączenie wielu urządzeń ze sobą

W teorii (i upieram się przy tym, że jest to czysto teoretyczne), prędkość 5G i jej opóźnienia pozwolą na wykonywanie działań w Internecie z niesamowitą prędkością. Jak powiedział Dani, jeśli trzeba szybko przesłać dużą ilość danych, komórka 5G będzie bardzo przydatna: przesyłanie plików (pobieranie, wysyłanie), nowe gry (szczególnie dla AR lub VR i streaming) i każda inna czynność oparta na wysyłaniu lub ładowaniu danych.

5G będzie kluczowym elementem w wielu połączonych obiektach, od urządzeń medycznych po Twój samochód. Twój smartfon byłby jednym z wielu urządzeń podłączonych do tej samej sieci, z tą różnicą, że mógłby służyć jako "pilot" do wszystkich pozostałych.

 

Kiedy ta technologia będzie gotowa?

Benoit: wiele pozostaje do zrobienia

Słyszymy głosy przeciw i za 5G. Mówi się nam, że "to przyszłość", że "wszystko się zmieni" i że posiadanie kompatybilnego smartfona to pierwszy krok w kierunku tego, co ma nadejść. Prawdopodobnie jest to prawda, na dobre i na złe. Problem w tym, że o ile producenci urządzeń mobilnych są (mniej lub bardziej) gotowi, to infrastruktura i oferty już nie. Kto się tym zajmie? Kiedy? Nie wiem. I za jakie pieniądze? Czy zasięg będzie dobry? Jak wszyscy dobrzy handlowcy, wielkie marki sprzedają nam raczej ideę niż koncepcję, bo mają jeszcze długą drogę do przebycia.

Dani: usiądź...

W rzeczywistości sieć 5G nie jest gotowa. To takie proste. Dlaczego więc w sprzedaży są już smartfony z tą technologią, skoro nie można z niej skorzystać? Najbardziej optymistyczne prognozy wskazują na koniec 2019 roku, kiedy to sieć będzie mogła zacząć być wykorzystywana w niektórych miastach w bardzo ograniczony sposób, ale żeby móc z niej normalnie korzystać będziemy musieli jeszcze trochę poczekać... Po raz kolejny próbują nam sprzedać produkt, z którego nie możemy w pełni korzystać.

Więc to tylko kwestia czasu?

Dani: wiele wątpliwości do rozwiązania

Jak powiedzieliśmy wcześniej, głównym problemem jest to, że sieć nie jest gotowa, ale co ze smartfonami?

Snapdragon 855 jest pierwszym SoC kompatybilnym z 5G. Aby tak się stało, musi mu towarzyszyć modem X50, oprócz modemu X24, który obsługuje 4G. Czyli dwa modemy, które dodane do swoich anten, zajmują zbyt dużo miejsca. To, w połączeniu z dużymi bateriami, które integrują, jest jednym z powodów, dla których pierwsze smartfony 5G są tak duże. Problemem może być też czas pracy na baterii, gdyż w tych wczesnych urządzeniach połączenie 5G ma się szybko kończyć.