Ostatnim razem w części 1, spojrzeliśmy na różne główne wydania systemu operacyjnego Android. Dzisiaj będziemy kontynuować i pokryć resztę pozostałych wersji aż do najnowszej.

Android 4.1 (Jelly Bean); 9 lipca 2012 r.

Nazwany kodowo jako projekt Butter, była to pierwsza wersja Jellybean. Pod maską ulepszeń uczynił tę wersję szybciej, poprawiła wydajność i ogólnie urządzenia pracujące na tym OS były bardziej responsywne. Funkcja dostępności został zaktualizowany z trybów gestów, międzynarodowych użytkowników były obsługiwane, a UI był piękny z wielkich animacji. Ta wersja miała widżety z możliwością zmiany rozmiaru, podgląd tapety na żywo i zdjęcia kontaktów w wysokiej rozdzielczości. 4.1 przyszedł również z nowym typem łączności, takich jak Android Beam.

Android 4.2 - 4.3 (Jelly Bean); 13 listopada 2012 - 3 października 2013

Android 4.2 miał również poprawioną wydajność, udoskonalony interfejs użytkownika i tablety obsługiwane przez wielu użytkowników. Interaktywny tryb wygaszacza ekranu znany jako daydream został również ujawniony. 4.2 obsługiwał zewnętrzne wyświetlacze daleko poza mirroringiem z dostępnym również miracastem (Wireless display). W tej wersji wprowadzono tryb scen z kamerą HDR. 4.3 był sweter wersja jellybean z szybsze, gładsze i bardziej responsywny. 4.3 przyszedł z ulepszonej technologii Bluetooth, takich jak BLE, ograniczone profile użytkowników i 4K rozdzielczości wsparcia.

Android 4.4 - 4.4.4 (KitKat); 31 października 2013 r. - 19 czerwca 2014 r.

Nazwa KitKat była wynikiem współpracy Google z Nestle w celu nazwania tej wersji, a w rezultacie Nestle wprowadziło tę wersję na rynek na swoich produktach.

KitKat przyszedł z remontu w projektowaniu, który był piękny i wciągająca. Jego tutaj, gdy fraza Ok Google został po raz pierwszy użyty. Ekrany blokady były w stanie wyświetlić sztuki albumów w tej wersji i wielozadaniowość została poprawiona. Można było również wyrazić swoje słowa lepiej z emoji, i zrobić drukowanie w chmurze.

Android 5.0 - 5.1.1 (Lollipop); 12 listopada 2014 - 21 kwietnia 2015

To właśnie w tej wersji Android stał się bardziej inteligentny. Lollipop wprowadził Material Design, który sprawił, że UI był płynny z ruchem. Ta wersja umożliwiła posiadanie wielu kont użytkowników zarówno w tabletach jak i telefonach, a powiadomienia wyskakiwały teraz na ekranie blokady. Można było również kontrolować powiadomienia poprzez tryb priorytetowy. Lollipop wprowadził przypinanie ekranu, przegląd wielozadaniowości i tryb gościa. Oszczędzanie energii stało się bardziej wydajne, a inteligentna blokada stała się dostępna. 5.1 obsługiwał wiele kart SIM, dołączanie do sieci Wi-Fi i Bluetooth z szybkiego menu, a także wprowadzono ochronę urządzenia.

Android 6.0 (Marshmallow); 5 października - 7 grudnia 2015 r.

Ta wersja Androida ma slogan; "S'More to Love". Android Marshmallow to przede wszystkim smartness, bateria, bezpieczeństwo i kontrola. Jest to udoskonalenie Lollipop'a. Ta wersja przyszła z nowymi funkcjami, takimi jak tryb Doze i App Standby, obsługa wielu okien, dopracowane uprawnienia aplikacji, a także wsparcie dla wbudowanego czujnika linii papilarnych.

Android 7.0 - 7.1.2 (Nougat); Sierpień 22, 2016 - Kwiecień 4,2017

Od swojego sloganu, Android Nougat został "stworzony dla Ciebie", to jest, kontrole są bardziej przedefiniowane w tej wersji. Nowe funkcje obejmują przełączanie między aplikacjami, widok obraz w obrazie, przeprojektowanie ekranu przeglądania, nowo udoskonalone emojis i bardziej dynamiczne działania. Nowe funkcje baterii i bezpieczeństwa również zadebiutował na android Nougat.

Android 8.0 - 8.1 (Oreo); 21 sierpnia - 5 grudnia 2017 r.

Android Oreo przyszedł z project treble dla wydajnych aktualizacji; ustawienia zostały przeprojektowane, Android Go został wprowadzony, jasne i ciemne motywy i więcej emojis są również dostępne w tej wersji. Bezpieczeństwo jest również jednym z głównych skupień w Androidzie Oreo.

Android 9.0 (Pie); 6 sierpnia 2018 r.

Jest to najnowsza wersja Androida i jego wszystko o coraz więcej zrobić poprzez wykorzystanie mocy AI. Posiada android dashboard i wind down, wsparcie dla notches, nawigację gestami, nowy wskaźnik głośności i działania aplikacji.