To już dekada odkąd Google uruchomił swój pierwszy system operacyjny Android. W tym poście, mamy zamiar spojrzeć na głównych wydań i godnych uwagi funkcji użytkownika, które google zawarte i ulepszone w każdej wersji. Ten post zostanie wykonany w dwóch częściach, a ta sekcja będzie obejmować od wersji 1.0 do 4.0.

Android 1.0 G1; 23 września 2008 r.

To był pierwszy system operacyjny Android dostępny publicznie, i przyszedł z HTC Dream. Ta wersja stanowiła podstawę i ramy tego, jak będą wyglądały kolejne wersje. Obsługiwała i integrowała aplikacje i usługi Google, takie jak Gmail, Kontakty, Kalendarz, Sync, Mapy z widokiem ulicy, Search, YouTube, Talk i Android market. Powiadomienia pojawią się na pasku stanu, to pozwoliło na grupowanie folderów, i miał wszystkie podstawowe funkcje smartphone będzie wymagać do funkcjonowania, takich jak GPS, Bluetooth, WIFI i tak dalej.

Android 1.5 Cupcake; Kwiecień 27, 2009

Nowe funkcje w tej wersji zawierały klawiaturę ekranową, widżety na ekranie głównym oraz odtwarzanie i nagrywanie wideo MPEG-4 & 3GP. Funkcjonalności Bluetooth zostały również uaktualnione do obsługi profili stereo. Przeglądarka obsługiwała kopiowanie i wklejanie, a ulubione kontakty posiadały odpowiadające im zdjęcia użytkownika. Można było również przesyłać filmy do YouTube.

Android 1.6 Donut; 15 września 2009

Donut przyniósł wiele zmian w interfejsie użytkownika, takich jak pole szybkiego wyszukiwania, wskaźnik zużycia baterii, nowe UI aparatu, wsparcie dla VPN i inne ustawienia dostępności, takie jak tekst na mowę i gesty. Obsługiwał również rozszerzone ekrany i rozdzielczości (WVGA).

Android 2.0 - 2.1 Éclair; 26 października 2009 - 1 stycznia 2010

Éclair posiadał wiele kont użytkowników, połączoną obsługę poczty elektronicznej i wymiany, a także funkcję wyszukiwania zapisanych wiadomości SMS i MMS. Inne uaktualnienia obejmowały więcej funkcji aparatu fotograficznego, ulepszoną klawiaturę, przeglądarkę i interfejs kalendarza. Wprowadzono Bluetooth 2.1.

Wersja 2.1 była tylko aktualizacją dla wersji 2.0, i nie tylko zawierała poprawki błędów, ale także zawierała żywe tapety, tło ekranu głównego i pełnoekranową szufladę aplikacji. Inne zmiany obejmowały dodanie mowy do tekstu w wielu dziedzinach, a Aktualności, Pogoda i aplikacje głosowe zostały wprowadzone.

Android 2.2 Froyo; 20 maja 2010 r.

Froyo był wszystkim o poprawę prędkości i optymalizacji wydajności pod maską. Godne uwagi uaktualnienia obejmowały wiele języków klawiatury, gest zoom w galerii, ulepszone wsparcie wymiany i ekran główny obsługiwane wskazówki widget asystentów. Urządzenia pracujące na Froyo mogą być również wykorzystywane jako przenośne urządzenia WIFI hotspot. Adobe flash player i wsparcie Bluetooth dla wybierania głosowego i udostępniania kontaktów były zawarte.

Android 2.3 Gingerbread; 6 grudnia 2010 r.

Ta wersja cechowała się szybszym, uproszczonym i bardziej intuicyjnym interfejsem użytkownika. To w tej wersji, że jeden dotyk kopiuj wklej został zrealizowany i NFC był obsługiwany. Gingerbread również obsługiwane przełączanie do przedniej kamery w to, co dziś nazywamy selfies, połączenia internetowe były dozwolone zbyt. Zarządzanie energią również poprawione.

Android 3.0 - 3.2.6 Honeycomb; Luty 22, 2011 - Luty 2012

System operacyjny Android Honeycomb został zaprojektowany specjalnie dla tabletów z tym, co było znane jako holograficzny interfejs użytkownika. Dostosowany do większych ekranów, obsługiwał tryby podwójnego panelu dla kont i kontaktów, przeglądanie stron obok siebie i ogólnie zwiększał wielozadaniowość. Inne funkcje, które zostały również zdefiniowane na nowo, obejmowały klawiaturę, kopiuj/wklej i dostęp do powiadomień. Wprowadzono czat wideo z Google Talk, a także udostępniono tethering Bluetooth.

Wersje przyrostowe 3.1-3.2.6 przynosiły udoskonalenia funkcji, które były w wersji 3.0. Nowe funkcje obejmowały jednak obsługę urządzeń peryferyjnych przez USB (OTG), widżety ekranu głównego z możliwością zmiany rozmiaru oraz obsługę proxy. Aktualizacja do Android Market została udostępniona i Pay as you go wsparcie dla 3G i 4G tabletów.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich; 18 października 2011 r.

W Ice Cream Sandwich chodziło przede wszystkim o piękno i uproszczenie. Poza udoskonaleniem UI i wprowadzeniem rodziny czcionek Roboto, w smartfonach pojawiły się dodatkowe wirtualne przyciski. Interaktywny UI umożliwiał wielozadaniowość, bogate powiadomienia, przeciąganie i upuszczanie aplikacji w celu tworzenia folderów oraz wiele możliwości dostosowania launchera i ekranu blokady. Dostępna była funkcja Pinch to zoom, udoskonalone gesty swipe, ulepszone kopiowanie/wklejanie oraz lepsza integracja głosowa. Jest to również w tym OS, że można było ukryć ikony aplikacji, ograniczyć dane w tle, używać odblokowania twarzy i wykrywania, Android wiązki, i Wi-Fi direct. Nowe funkcje aparatu, takie jak zero opóźnienia migawki, tryb panoramy, ulepszony zoom, ciągła ostrość i nagrywanie 1080p zostały wprowadzone. Inne ulepszenia obejmowały nowy wygląd Gmaila, ulepszone wprowadzanie tekstu i sprawdzanie pisowni, przechwytywanie zrzutu ekranu przez Vol w dół i przyciski zasilania, a także potężne przeglądanie stron internetowych został wprowadzony.

W następnej części przyjrzymy się innym wersjom.