5G to obecnie najgorętsze słowo w branży telekomunikacyjnej. Pierwsze urządzenia mobilne 5G mogą być używane w USA i Korei Południowej, a inne kraje przygotowują się do obsługi nowego standardu sieci. Ale 5G to nie tylko szybsze pobieranie wideo przez telefon. Oto jak łączność następnej generacji może zmienić inne aspekty naszego życia, zarówno na samym początku, jak i w dłuższej perspektywie czasowej.

Strumieniowe przesyłanie rozrywki

Szybkość pobierania na poziomie 1 Gb na sekundę (lub więcej) zapoczątkuje erę natychmiastowej gratyfikacji w zakresie pobierania i przesyłania strumieniowego. Oczekiwanie na buforowanie filmu będzie pewnego dnia odległym wspomnieniem technologicznym, podobnym do charakterystycznego pisku modemu. Oglądanie YouTube lub Netflix na danych telefonu komórkowego jest czymś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, ale 5G może naprawdę pchnąć następny poziom streamingu - ten z gier wideo.

5G ma bardzo niskie opóźnienia, co oznacza mocniejsze i bardziej niezawodne połączenie, które może umożliwić natychmiastowe przesyłanie strumieniowe gier AAA z grafiką o wysokiej wierności, złożonym środowiskiem i akcją typu twitch-trigger. Czy pobrałeś ostatnio jakąś grę AAA? W zależności od Waszego domowego łącza, może to zająć kilka dni.

Tymczasem proponowana usługa Google Stadia obiecuje wysokiej klasy gry na żądanie od momentu kliknięcia na link, reklama, lub wideo z YouTube, i natychmiastowe udostępnianie na górze, że. Dlaczego 5G prędkości nie będzie ściśle niezbędne do strumienia gry, to na pewno pomóc osiągnąć rodzaj jakości i szybkości reakcji, które mogłyby rzeczywiście dać konsole i PC powód do zmartwień.

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość

W związku z tym, lubię wciągające doświadczenia VR - na dość nieporęcznym zestawie słuchawkowym, który musi być podłączony do mojego nieporęcznego komputera do gier. Wszystko dobrze, ale to nie jest sen sci-fi, prawda? Urządzenia takie jak Oculus Quest i Magic Leap One mogą zapewnić rozrywkę bez uwięzi, ale w zasadzie wymagają noszenia małego komputera na twarzy lub w tylnej kieszeni. Nie jest to raczej urządzenie, które będzie zawsze pod ręką (lub na oczach?), jak nasze smartfony.

5G może wyeliminować potrzebę tego małego komputera, pozwalając inteligentne okulary AR lub ultra-lekkie zestawy słuchawkowe VR, a nawet urządzenia XR, które mogą regulować między pół-i całkowitego zanurzenia, być odchudzony i usprawniony w coś, co ludzie rzeczywiście chcą nosić. A z tańszym sprzętem na pokładzie, potencjał okularów AR mógłby zostać naprawdę odblokowany dzięki możliwości przesyłania strumieniowego treści graficznych AR oraz szybszego i łatwiejszego śledzenia wzroku użytkownika.

Pamiętajmy, że to dopiero za kilka lat. Na razie jednak HTC jest już przygotowane do oferowania domowych transmisji strumieniowych VR o niskich opóźnieniach za pomocą swojego koncentratora 5G. W dłuższej perspektywie szybki przepływ dużych ilości danych bezprzewodowych może okazać się kluczem do stworzenia powszechnego Internetu wizualnego, z którym będzie się można kontaktować za pośrednictwem technologii AR.

Przyspieszona sztuczna inteligencja i robotyka

Aby agenci AI i inteligentne urządzenia mogły działać, muszą przetwarzać ogromne ilości informacji, i to nie tylko podczas pracy. Dotyczy to również danych treningowych dla sieci neuronowych. Aby lepiej poruszać się w realnej przestrzeni, rozpoznawać obrazy, uczyć się niuansów języka i konwersacji - to wymaga dużej ilości danych. W skrócie, to może przyspieszyć rozwój inteligentnych samochodów, autonomicznych robotów, w zasadzie inteligentne wszystko, ze względu na szybsze uczenie się.

VR

Dzięki 5G asystenci głosowi, tacy jak Google Assistant czy Alexa, będą w stanie znacznie szybciej realizować scenariusze i obliczać szanse, co powinno doprowadzić do tego, że nasze SI będą w stanie poradzić sobie z bardziej złożonymi zadaniami i dokładniejszymi prognozami. Ci wirtualni asystenci nie mają na pokładzie żadnego mózgu, zamiast tego wysyłają zapytania i otrzymują odpowiedzi z serwerów Google lub Amazon. Im szybciej i częściej różne urządzenia IoT i inteligentnego domu mogą wysyłać i pobierać dane, tym bardziej będą one reagować i być zdolne.

Dotyczy to również robotów przemysłowych i autonomicznych narzędzi, które będą mogły działać szybciej i bardziej niezawodnie z dala od ludzkiego nadzoru - potencjalnie w niebezpiecznych obszarach, wysyłając aktualne dane do zadań pokładowej sztucznej inteligencji lub raportów o stanie, czy wymagają naprawy. Pomyślmy na przykład o zautomatyzowanych robotach dostawczych, które obecnie są w stanie pokonywać jedynie niewielkie odległości.

Plasterki sieci i inteligentne miasto

Technologia inteligentnych domów może być w modzie, ale szybkie dane bezprzewodowe mają ogromny potencjał w sferze publicznej, jak również w naszych gospodarstwach domowych. 5G może umożliwić naszym miastom stanie się inteligentnymi dzięki technice zwanej "plasterkami sieci", w której pojedyncza sieć fizyczna może zostać podzielona na szereg sieci wirtualnych, z których każda ma swój własny cel i priorytet.

Plastry sieciowe mogą działać niezależnie od siebie i nie będą miały wpływu na działanie jednej z nich, jeśli zostanie ona przeciążona lub wyłączona. Na przykład w przypadku katastrofy wycinek sieci przeznaczony dla służb ratunkowych nie zwolni z powodu tego, że wszyscy dzwonią/sms-ują do swoich bliskich lub udostępniają informacje w mediach społecznościowych.

Różne aspekty zarządzania miastem mogą również stać się bardziej połączone i zarządzane za pomocą wycinków sieci, umożliwiając inteligentniejsze działanie w oparciu o bezprzewodową komunikację z różnymi czujnikami, bez konieczności uzależnienia od pełnego spektrum przepustowości sieci. Oto kilka przykładów:

  • Inteligentne oświetlenie uliczne mogłoby monitorować ruchy urządzeń mobilnych i połączonych pojazdów po mieście, aby dostosować oświetlenie i jasność w oparciu o gęstość użytkowników w pobliżu, oszczędzając energię i efektywniej przydzielając zasoby.
  • Czujniki na pojemnikach na śmieci mogą komunikować się w czasie rzeczywistym z firmami odbierającymiśmieci i kierować je do zatrzymania się tam, gdzie jest największe zapotrzebowanie.
  • Miejsca parkingowe mogą być wyposażone w urządzenia powiadamiające kierowców (lub same inteligentne samochody) o dostępnych miejscach parkingowych, co pozwala zaoszczędzić czas, paliwo i stres.

Z punktu widzenia ochrony środowiska, inteligentne miasto, które wykorzystuje dedykowane plasterki do dynamicznego zarządzania działaniami wymagającymi dużych nakładów energii, takimi jak sygnalizacja świetlna, mogłoby doprowadzić do znacznie mniejszej ilości odpadów w przyszłości. 5G i krojenie sieci pozwoliłyby na płynną pracę tego projektu bez zakłócania danych mobilnych obywateli.

Niskie opóźnienia, długa żywotność baterii

Twierdzenie, że 5G umożliwi dłuższą żywotność baterii w naszych urządzeniach, wydaje się z pozoru banalne, choćby dlatego, że tak długo nie udało nam się poprawić żywotności baterii w technologiach mobilnych. W rzeczywistości, nawet gdy ładowanie staje się szybsze, same baterie mogą tylko ledwo nadążyć za nowoczesnymi smartfonami. A czy nasze smartfony i inne urządzenia podłączone do 5G nie będą nadal zużywać energii elektrycznej? Nie da się tego obejść.

Jednak jest metoda na szaleństwo, jak nakreślono przez prezesa Verizon i byłego dyrektora generalnego Lowell McAdam. Wyobraź sobie przyszłość, w której Twój telefon będzie musiał być ładowany tylko raz w miesiącu. W dyskusji panelowej podczas konferencji technologicznej, McAdam podkreślił, że główną wartością dodaną sieci 5G nie będzie wysoka prędkość pobierania, ale zamiast tego głównym punktem jest "drastycznie niższe opóźnienia".

Ta zaleta może prowadzić do IoT, które mogą utrzymać ładunek przez 10 lat, lub ultra-lekkie telefony, które muszą być podłączone do ładowania tylko raz w miesiącu. Większość rzeczywistej mocy obliczeniowej znajdującej się w naszych urządzeniach mobilnych będzie teraz mniej potrzebna i przeniesie się na krawędzie sieci, więc same urządzenia będą miały nie tylko więcej miejsca na większą baterię, ale sama bateria będzie miała mniejsze wymagania.

Biorę to z przymrużeniem oka, ponieważ myślę, że zawsze znajdziemy pracę dla naszych urządzeń do zrobienia, które będą kończyć się zużyciem baterii, i nie jesteśmy do końca pewni, jak niezbędne komponenty pokładowe, takie jak sam modem, GPU i pamięć będą obsługiwane bardziej efektywnie w praktyce. Ale tak długo, jak jesteśmy patrząc w przyszłość, tutaj do nadziei.